Śledczy wiedzą więcej o majątkach przestępców
O ponad 500 proc. wzrosła kwota mienia zajętego gangsterom. Prawnicy zalecają ostrożność i kontrolę sądową nad tym, co robi prokuratura.
Apartamenty, wille, luksusowe auta, jachty, firmy i gotówka w różnych walutach – takie dobra coraz chętniej zabezpiecza prokuratura. Właśnie mija rok obowiązywania przepisów, które ułatwiają pracę śledczym.
– Przestępcy mają tracić to, co zarobili w przestępczy sposób – zapowiadał w kwietniu 2017 r. Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Co z tego wynikło?
– O 214,79 proc. wzrosła liczba postanowień o zabezpieczeniu majątkowym i o 511,50 proc. wartość zabezpieczonego mienia – podaje prok. Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej. To w sumie blisko 2 mld zł.
Najwięcej postanowień o zabezpieczeniu majątkowym wydały jednostki prokuratur podległe: Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku – 6552 postanowienia, PR w Łodzi – 6297 oraz PR w Krakowie – 4810....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta